0

5 مورد از بزرگترین ترندهای تکنولوژی 2023

چهارشنبه, 19 بهمن 1401

رهبران تجاری و کسب‌وکارهای موفق همواره به دنبال پیش ‌بینی تکنولوژی‌های آینده هستند تا با استفاده از آن بتوانند مدل‌های فروش و درآمد خود را بهبود ببخشند. دانستن درباره تکنولوژِ‌‌ی‌های جدید و پیش ‌بینی شده به افراد دیگر کمک می‌کند تا بهترین گزینه‌های موجود را برای بهتر شدن سبک زندگی خود یا سرمایه‌گذاری شخصی در نظر داشته باشند. در این مقاله به معرفی 5 مورد از بزرگ‌ترین ترندهای تکنولوژی 2023 می‌پردازیم. با ما همراه شوید.

توسعه فناوری قرن: هوش مصنوعی

در نظر تاریخ‌دانان و انسان‌شناسان، کشف آتش و پدید آوردن برق مهم‌ترین پدیده‌های تاریخ بشری محسوب می‌شوند. آقای «سوندر پیچای»، مدیر عامل گوگل معتقد است توسعه هوش مصنوعی دقیقاً به اندازه برق و آتش در تمدن بشری مفید است. بر خلاف تصور هوش مصنوعی دستاوردی تازه و مربوط به قرن بیست و یکم نیست. متاسفانه در زمانی که ایده هوش مصنوعی به ذهن محققان و دانشمندان کامپیوتر رسید، امکانات سخت افزاری و نرم‌افزاری برای ورود هوش مصنوعی به بازار وجود نداشت. در 22 سال ابتدایی قرن بیست و یکم این امکان فراهم شد و از دهه‌ها قبل پروژه توسعه هوش مصنوعی کلید خورد.

الگوریتم‌های هوش مصنوعی به جایی رسیده‌اند که همه جا پیدا می‌شوند. از دوربین‌های مداربسته گرفته تا سایت‌هایی که برای خرید آنلاین به آن‌ها مراجعه می‌کنید. هوش مصنوعی از ابتدایی‌ترین حالت خود تا به اینجا چنین قدرتمند و قابل اتکا نبوده است. پیش ‌بینی می‌شود که هوش مصنوعی به لیست ترندهای تکنولوژی 2023 بپیوندد و به یکی از علاقه‌مندی‌های شرکت‌های بزرگ، سرمایه‌گذاران و دانشمندان حوزه داده تبدیل شود.

از طرفی پیش ‌بینی می‌شود استانداردهای جدید در زمینه هوش مصنوعی نوشته خواهند شد تا حقوق کارگران حفظ شود یا اتفاقات ناخوشایند مربوط به هوش مصنوعی مانند به وجود آوردن دیپ فیک از یک شخص و استفاده‌های نامناسب از آن جرم‌انگاری شود.

اینترنت آینده: متاورس

اگر به یاد داشته باشید، چندی پیش «مارک زاکربرگ» اعلام کرد که نام شرکت خود را به متا تغییر داده است و در پی آن به دنبال خلق اینترنت آینده است. پروژه متاورس سر و صدای زیادی بر پا کرد و شرکت‌های زیادی مشتاق سرمایه‌گذاری و همکاری با متا شدند. البته این قضیه تنها یک اعلام نام بود. برای خلق چنین فضای عظیمی نیازمند عبور از اینترنت فعلی هستیم. از طرفی اگر قرار باشد که متاورس امکان زیستن در خودش را به ما ارائه کند، به لباس‌هایی نیازمندیم تا احساس لامسه را در فضای آنلاین به ما منتقل کنند. چنین امکاناتی هنوز به مرحله تولید نرسیده است ولی پیش ‌بینی ترندهای تکنولوژی 2023 به ما نشان می‌دهد که خلق ابتدایی متاورس در اواخر سال غیر ممکن نیست.

برخی از تحلیل‌گران تصور می‌کنند در ماه‌های پایانی سال 2023 بخشی از متاورس در اختیار برندهای جهانی یا برخی شرکت‌های بازی‌سازی قرار خواهند گرفت. برای در دسترس قرار گرفتن چنین امکاناتی برندها و شرکت‌ها باید کدهای برنامه‌های خود را با کدهای متاورس تنظیم کنند. متاسفانه به دلیل چنین شرایطی ممکن است پروژه متاورس کمی دیرتر از آن چیزی که تصور می‌کنیم به دست اشخاص برسد.

از دیجیتال به آنالوگ: پرینترهای سه بعدی

هدف از ساخت پرینترهای سه بعدی، تبدیل کدهای صفر و یکی به اشیای واقعی در جهان غیر مجازی بود. از این تکنولوژی در دهه اخیر به شدن استقبال شد اما مشکل اصلی آن بود که مواد اولیه ساخت به موادی که در دسترس بشر بود محدود بود. در سال‌های اخیر تکنولوژی نانو، سلول‌های بنیادی و مواد خود سازنده پیشرفت قابل توجهی داشتند. اگر دانشمندان بتوانند پرینترهایی بسازند که مواد اولیه‌ای در حد سلول تولید می‌کنند، می‌توان شکل ماده را به کلی تغییر داد. برای مثال می‌توان آهنی ساخت که درجه سختی بسیار بالایی دارد یا حتی موادی که در صورت تخریب توانایی بازسازی خودشان را دارند.

البته پرینتر سه بعدی تنها مصارف صنعتی و پزشکی ندارد. در سال 2021 پسری 16 ساله از ویرجینیا در ایالات متحده آمریکا توانست با استفاده از پرینتر سه بعدی اسلحه بسازد و اشتباهی به پای خود شلیک کرد. درست است که کسی در این قضیه مجازات نشد اما پرسشی در ذهن بشر شکل گرفت که چگونه بتواند قوانین بازدارنده‌ای تدوین کند که این دست حوادث تکرار نشوند. احتمالاً در لیست ترندهای تکنولوژی 2023 شاهد تشکل‌هایی برای استانداردسازی پرینترهای سه بعدی و قانون سازی باشیم.

مرکز زدایی اعتماد: بلاک چین

احتمالاً در سال‌های اخیر به دلیل ترند شدن موضوع ارزهای دیجیتال ، اسم بلاک چین به گوشتان خورده است. تصور کنید که می‌خواهید از یک فروشگاه آنلاین خرید کنید و فروشگاه برای پرداخت شماره کارت بانکی را به شما ارائه می‌کند. در این صورت احتمال دارد شما از خرید خود منصرف شوید. حالا اگر همین فروشگاه درگاه بانکی خاص خودش را داشته باشد، اعتماد راحت‌تر شکل می‌گیرد. با استفاده از این مثال ثابت شد که بسیاری از شرکت‌ها و فروشگاه‌های آنلاین نیازمند واسطه‌هایی هستند که بتوان به آن‌ها اعتماد کرد. مشکل این واسطه‌ها این است که به شدت مرکزگرا هستند. مرکزگرایی سبب می‌شود کسب‌و‌کارها مالیات بیشتری بپردازند یا در صورت تورم شدید، آسیب‌پذیرتر باشند. بلاک چین با قابلیت‌های خود مانند NFT جایگزین مناسبی برای این واسطه‌ها است و به توسعه بیشتر ارتباطات تجاری کمک شایان توجهی می‌کند. پیش بینی می‌شود سال 2023 با توجه ویژه به قابلیت‌های بلاک‌چین آغاز شود.

اتصال بیشتر به جهان: اینترنت اشیاء

اشیایی که به فضای آنلاین متصل شده‌اند روز به روز بیشتر می‌شوند. حتی این امکان وجود دارد که کل خانه شما نه تنها هوشمند شود، بلکه به اینترنت جهانی نیز متصل باشد. این قابلیت به شما اجازه می‌دهد چراغ‌های خانه خود را از کیلومترها دورتر خاموش و روشن کنید. تنها مشکلی که همین الآن جلوی پیشرفت هر چه بیشتر تکنولوژی اینترنت اشیا را می‌گیرد، تفاوت ابزارها و شیوه دسترسی است. اشیایی که به اینترنت متصل هستند، به ندرت سیستم ایمنی غیر قابل نفوذی دارند. هر کسی در صورت داشتن ابزارهای مناسب به راحتی می‌تواند خودش را به دستگاه‌های کنترل کننده و اشیاء متصل کند. پیش ‌بینی می‌شود افزایش امنیت اینترنت اشیاء در رأس ترندهای تکنولوژی 2023 قرار بگیرد.

منبع: بهین تکنولوژی

نظر خود را وارد نمایید